Daily #LEPIEJ na YouTube

Dzisiejszy świat pędzi do przodu i nie mamy czasu na konsumowanie długich i wartościowych treści. Jeżeli masz poświęcić 10-15 minut na przeczytanie wpisu na blogu — nie masz czasu.

Z drugiej strony dla mnie jako dla Twórcy też jest to wyzwanie, aby dostarczać Ci wartościowe treści w formie pisanej. Potrzeba usiądź, przemyśleć, napisać i wrzucić wpis na blog. Jeżeli pamiętasz wcześniejsze artykuły, to wiesz, że wolę dać Ci o wiele więcej niż inni.

Z braku czasu powstało Daily #Lepiej, czyli 2-minutowe wideo nagrywane telefonem w biegu dnia codziennego, gdzie codziennie dziele się z Tobą jedną rzeczą, która może pomóc Ci Czuć się, Wyglądać lub Żyć #Lepiej.

Moja inspiracja

Ten format odkryłem przyglądając się różnym vlogom np. Moje Lustro Michała Wawrzyniaka, czy Daily Krzysztofa Gonciarza. Przez ostatnie kilka lat codziennie uczę się, czytam i szukam sposobów jak Czuć się, Wyglądać i Żyć #Lepiej. Postanowiłem zebrać to wszystko w jedną całość i podzielić się z Tobą.

Krótka 2-minutowa forma jest o wiele łatwiejsza do przyswojenia niż długi artykuł. Poza tym do nagrania takiego odcinka nie potrzeba wiele. Wystarczy temat, telefon i trochę chęci.

Cała produkcja jednego odcinka zajmuje mi około 20-25 minut. Łącznie z wrzuceniem na YouTube , gdzie jest ono dostępne.

Jakość pojawia się z czasem

Pierwsze 41 odcinków Daily nagrywałem bezpośrednio z ręki. Takie wideo ma jednak jeden minus – obraz się trzęsie. Testowałem różne aplikacje do stabilizacji obrazu, jednak efekty były średnio zadowalające lub tylko pogarszały sprawę.

Od 42 odcinka zobaczysz znaczną poprawę jakości, ponieważ postanowiłem zainwestować w odpowiednie narzędzia. Stałem się szczęśliwym posiadaczem 3-osiowego Gimbala marki Zhiyun Smooth-C, który u mnie sprawdza się idealnie.

Porównaj sobie wcześniejsze odcinki z ostatnimi, a różnica od razu rzuci Ci się w oczy 🙂

Tajniki warsztatu vlogera

Możliwe, że chodzi Ci po głowie, aby zacząć dzielić się w ten sposób swoim punktem widzenia i chcesz rozpocząć swoją własną przygodę z vlogowaniem.

Jest to genialna forma usystematyzowania swojej wiedzy i zapisania jej dla potomnych. Plusów prowadzenia takiej formy aktywności jest mnóstwo. Zaczynając od tego, że nauczysz się kondensować myśli – 2 minuty nie pozwolą Ci lać wody i pieprzyć bez sensu. Do tego, że oswoisz się z kamerą i pozbędziesz się stresu przed wystąpieniami publicznymi, których więcej pojawi się w kolejnych wpisach na blogu.

Poniżej opisuje jak powstaje Daily #Lepiej i jeżeli ten artykuł zmotywuje Cię do spróbowania swoich sił w tej formie, koniecznie w komentarzach wrzuć link do swojego wideo!

Od czego zacząć?

Zacznij od pomysłu. Musisz wiedzieć, o czym chcesz mówić. Założe się z Tobą, że jest taka rzecz, którą robisz lepiej od innych i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Jest to naturalne, że nie doceniamy swoich umiejętności ponieważ wydaje nam się, że przecież każdy potrafi to samo. Zaskoczę Cię, bo jest zupełnie inaczej 🙂

Zapytaj się kilku różnych ludzi, czy znają się na tym, na czym Ty się znasz najlepiej i okarze się, że nie mają o tym pojęcia. Nie pytaj jednak tych, z którymi robisz to na co dzień, bo dla nich jest to oczywiste tak samo, jak dla Ciebie 😉

Kiedy znajdziesz temat, możesz ruszać z nagrywaniem.

Jak nagrywać swoje wideo?

Możliwe, że zacząłeś szukać odpowiedniego sprzętu i już po przeklikaniu kilku sklepów okazało się, że musisz wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych, by miało to ręce i nogi — Błąd!!!

Zacznij od tego, co masz! Prawdopodobnie masz ze sobą telefon, który ma wbudowaną kamerę. Lepszą/gorszą — nie ma znaczenia. To jest coś co masz i możesz wykorzystać.

Największy błąd, jaki możesz popełnić, to nakupować sprzętu, który okaże się zbędny lub po kilku nagraniach stwierdzisz, że to nie dla Ciebie i nowe zabawki będą się kurzyć w kącie.

Zasada jest prosta. Bierzesz telefon do ręki. Włączasz aplikacje do nagrywania wideo. Wyciągasz rękę. Klikasz guzik i zaczynasz gadać. Na koniec wyłączasz nagrywanie i zapisujesz swój pliczek, który teraz możesz przygotować dla świata.

PRO Tip – Zanim zaczniesz nagrywać lub od razu jak skończysz, zrób sobie zdjęcie na tle gdzie nagrywasz Daily, na którym będzie widać Twoje adekwatne emocje. Kiedy mówisz o czymś wkurzającym pokaż, że Cię to wkurza, kiedy nie wiesz o czym mówisz, po prostu się uśmiechnij 🙂
Ta fota przyda Ci się za chwilę.

Obróbka wideo i przygotowanie Twojego pierwszego odcinka Daily

Osobiście od wielu lat używam sprzętu marki Apple i aktualnie korzystam z wersji 7, dlatego tu nie powiem Ci czego używać w przypadku Androida czy innych systemów. Niektóre z aplikacji są dostępne na wszystkich platformach. Jeżeli nie, to założę się, że w ciągu kilku minut znajdziesz odpowiednie zamienniki.

Jeżeli nagrywasz już swoje Daily lub inne materiały wideo przy użyciu telefonu z Androidem, podziel się w komentarzu poniżej, jakich aplikacji używasz.

Nagrany odcinek Daily, wrzucam do aplikacji iMovie na iPhonie, gdzie robię 2-3 rzeczy w zależności od potrzeb.

 1. Jeżeli jest taka potrzeba — Ucinam początek oraz koniec nagrania, gdzie są niepotrzebne ruchy ręką w celu włączenia i wyłączenia nagrywania. Czasem to widać i jest to zbędne, a czasem idzie to tak automatycznie, że nie ma sensu tego skracać.
 2. Dodaje efekty dźwiękowe na początek. W iMovie masz dostępną bazę różnych dźwięków, które możesz wykorzystać w swoim wideo. Tu wybierz sobie taką jaka Ci pasuje. U mnie jest to dźwięk „Sekret”, który słyszysz na początku każdego odcinka.
 3. Dodaj nazwę i tytuł swojego odcinka. Aby zrobić to w iMovie, musisz podzielić nagranie w miejscu, gdzie ma zacząć wyświetlać się tytuł oraz gdzie ma się skończyć. Następnie korzystając z narzędzia do dodawania tekstu, wybierasz sposób wyświetlania napisów i wpisujesz co potrzeba. U mnie jest to 2 linikowy tekst przedzielony poziomą krechą i na górze znajdziesz tytuł #LEPIEJ – dzień X, a poniżej nazwę odcinka np. Gdzie jest Kasa? w odcinku 45.

Taki plik zapisujesz na swoim telefonie w możliwie najlepszej jakości i masz gotowe nagranie do publikacji.

Jak i gdzie publikować swoje wideo?

Najprostszą odpowiedzią jest — WSZĘDZIE! Zacznij od YouTube’a. Aby umieścić swoje wideo w tym serwisie, potrzebujesz swoje konto. Rejestracja jest dziecinnie prosta i nie będę się tu na ten temat rozpisywać.

Kiedy masz już gdzie wrzucać, możesz użyć aplikacji Uploader od YouTube, która umożliwia wrzucanie wideo na swój kanał.

Wybierasz plik z nagranym video i wpisujesz tytuł nowego odcinka. Podajesz Tagi do wyszukiwarki, które pomogą innym znaleźć Twoje wideo na YouTube oraz opis do tego odcinka.

Ja na YouTube umieszczam krótki, 2 linikowy opis, oraz linki do innych profili w social media.

Kiedy wypełnisz wszystkie pola, klikasz Upload i wideo leci w świat.

PRO Tip – Dobrze rozpoczynać tytuł wideo od tytułu Twojego Daily np. #Lepiej. Ponieważ później wchodząc do Studia Twórców na YouTube, możesz stworzyć playliste, która będzie dodawała automatycznie wszystkie Twoje nowe wideo zaczynające się od konkretnej frazy. Zagwarantujesz sobie w ten sposób porządek oraz zaoszczędzisz czas.

PRO Tip 2 – Do uploadu plików na YouTube jest sporo aplikacji, które mają większe lub mniejsze problemy. Żadna nie jest idealna i czasami może się okazać, że musisz usunąć aplikację i zainstalować ją ponownie. To najlepsze lekarstwo na błędy aplikacji. W ostateczności możesz wrzucić film przez stronę www.

Przygotowanie okładki

YouTube wybiera kilka kadrów z Twojego wideo i robi z nich miniaturkę. Problem w tym, że nie koniecznie może to być najlepsze dla Ciebie zdjęcie do tego wideo. Dlatego tu przyda Ci się fota, którą masz zrobioną przed lub po nagraniu. Masz ją, prawda?

To zdjęcie wrzucasz do programu Canva, który jest dostępny na stronie canva.com oraz ma swoje aplikacje mobilne. Możesz do tego dodać swoje ulubione efekty graficzne, nałożyć jakiś filtr i dodać tekst, który sprawi, że okładka Twojego wideo będzie wyglądać profesjonalnie.

Polecam Ci zrobić tak, aby można było tworzyć okładki w aplikacji mobilnej. Dzięki temu do produkcji Daily wystarczy Ci tylko i wyłącznie telefon 🙂

Ja robię w ten sposób, że dodaje filtr na zdjęcie, który poprawia kolory. Dodaje tytuł i nr odcinka na zielonym trójkącie i gotowe.

Gotowe zdjęcie zapisujesz na swoim telefonie i po kilku odcinkach zobaczysz, że zdążysz przygotować okładkę, zanim wideo w całości załaduje się na YouTube.

Podmiana Okładki

Kiedy plik wideo się już załaduje, możesz go edytować w aplikacji YouTube Studio. Wybierasz w niej nowo dodane wideo, klikasz edycję, a następnie wciskasz przycisk „Edytuj miniaturę”, gdzie podajesz jako miniaturę niestandardową swoją okładkę.

Robiąc to od razu po uploadzie, mało kto zdąży zobaczyć, że wcześniej było zdjęcie z jakiegoś pokracznego kadru. Nawet jeśli tak się stanie, to co z tego? Dopiero się uczysz i takimi pierdołami się nie przejmuj 🙂

Teraz masz już gotowe swoje pierwsze wideo na kanale YouTube! Lecimy teraz dalej. Pora na Facebooka i inne media społecznościowe.

Dystrybucja treści

Masz już wideo, które możesz wykorzystać dalej. Największy błąd, jaki możesz zrobić, to linkować filmy z YouTube na Facebooku. Dlaczego? Ponieważ te dwa serwisy konkurują o Twoją uwagę i jak myślisz, Czy będą promowały wzajemnie swój content? Masz racje — Nie będą 🙂

Dlatego umieszczaj to samo wideo na obu kanałach. W różnych miejscach są różni ludzie, a i tak każdy z tych serwisów będzie obcinać Twoje zasięgi, by wyciągnąć od Ciebie kasę na promowanie tych materiałów. Na początku tego nie rób, bo nie masz jeszcze tyle treści, by coś Ci to dało. Później, jak chcesz. Reklamą w Social Media zajmiemy się innym razem.

Ładowanie filmów na Facebooka jest dziecinnie proste. Odpalasz aplikację w telefonie. Wchodzisz na swój profil/funpage czy inne miejsce, gdzie chcesz umieścić swoje wideo w tym serwisie.

Klikasz „Publikuj” i dodajesz zapisane wideo oraz opis. W przypadku Facebooka ja rozszerzam opis z YouTuba o większą ilość treści, ponieważ Facebook poza wideo lubi też tekst. Dodatkowo ten tekst przyda się również później 🙂

Kiedy wideo się już załaduje, potrzebne będą 3 drobne rzeczy, których na chwilę obecną nie da się zrobić z aplikacji mobilnej 🙁 Jeżeli coś się zmieniło, to daj mi znać. Ja nie znalazłem na to jeszcze sposobu i zmusza mnie to do odpalenia komputera.

Tytuły, okładki i playlisty na Facebooku

Kiedy odpalisz stronę Facebooka, gdzie wrzuciłeś swoje wideo, na górze jako ostatni post masz swoje Daily. Teraz w prawym górnym rogu klikasz jego edycję i pojawi Ci się okienko, gdzie możesz wpisać tytuł odcinka — najlepiej w tej samej konwencji jak na YouTube.

Możesz tam również zmienić zdjęcie Twojego wideo. Podobnie jak YouTube, Facebook wycina kilka kadrów z Twojego filmu i wrzuca najlepszy według niego jako zdjęcie do filmu. Zmieniasz okładkę na swoją i gotowe.

Kiedy będziesz mieć przynajmniej 3 odcinki Daily, będziesz mógł utworzyć playlistę na swoim funpagu. Wystarczy, że przejdziesz do zakładki „Filmy”, klikniesz przycisz „Dodaj listę odtwarzania”, Wpiszesz tytuł playlisty oraz wybierzesz co najmniej 3 pliki wideo, jakie mają zostać dołączone — Takie głupie ograniczenie FB.

Następnie klikasz dalej i możesz ułożyć w kolejności swoje wideo. Polecam Ci jednak wybrać opcję „Najpierw najnowsze”, bo dzięki temu nie będziesz musieć przejmować się utrzymywaniem kolejności.

Następnie klikasz „Dalej” i udostępniasz swoją playlistę na swoim funpagu/profilu i gdzie tylko masz ochotę.

Wielkim minusem playlist na Facebooku jest to, że nie ma opcji dołączania automatycznie nowego wideo i od czasu do czasu musisz po prostu tam wejść i dodać nowe odcinki do listy.

Fajną rzeczą jest łączna ilość czasu, którą widzisz na dole i gdy piszę ten wpis, całe Daily #Lepiej ma łącznie 2 godziny 24 minuty i 34 sekundy 🙂

Real Time Marketing

Zrobiłeś już wszystkie kroki? To teraz zostały Ci ostatnie 3 kanały społecznościowe, gdzie możesz szybko wygenerować kontent i przekierować widzów do swojego nowego wideo.

Pierwszy z nich to Instagram, gdzie możesz wrzucić okładkę nowego Daily. W opisie do zdjęcia dodajesz informacje co to jest i gdzie to można znaleźć np. z linkiem do Facebooka, YouTube’a czy najlepiej swojego bloga, gdzie umieszczasz całą playlistę swojego Daily 🙂

Ważne jest na instagramie używanie odpowiednich hashtagów, aby inni mogli to zdjęcie znaleźć. Więcej o tym będzie przy innej okazji.

Druga platforma to Snapchat, gdzie po wrzuceniu swojego wideo, nagrywasz dwa 10-sekundowe wideo, gdzie w pierwszym Ty mówisz do kamery, że właśnie pojawiło się Twoje Daily. W drugim pokazujesz monitor na Twoim ulubionym kanale i mówisz jak ludzie mają tam wejść np. Na YouTube kanał #LEPIEJ i pierwsze od góry jest nowe Daily — Wejdź i obejrzyj.

W odróżnieniu od Instagrama, na snapchacie musisz zgromadzić swoją publiczność, więc jeżeli nie używasz tego kanału, to jego wdrożenie zajmie Ci trochę czasu i może lepiej będzie sobie ten punkt odpuścić? Pobaw się i oceń czy jest to warte Twojego czasu.

Ostatni z serwisów to Twitter, gdzie możesz zamieścić krótką informacje o tym, że pojawiło się nowe Daily. W 140 znakach musisz zmieścić, krótką zachętę oraz link do platformy, gdzie to wideo masz. Tu dobry jest YouTube, ponieważ możesz skorzystać z ich skracacza linków i podać adres w stylu https://youtu.be/_JIpl9nBe8A. Zabiera mniej miejsca, a prowadzi tam, gdzie trzeba.

Osobiście nie przepadam za tym kanałem i mocno go zaniedbuje, jednak może się okazać, że Twoja widownia właśnie tam na Ciebie czeka. Dlatego sprawdź i przetestuj możliwości.

Podsumowanie

Pokazałem Ci, w jaki sposób możesz stworzyć własne Daily i umieścić je na różnych serwisach społecznościowych. Pamiętaj o jednym

Minimum pracy = Maksimum efektów

Nie trać czasu i zacznij już dziś produkować swoje wideo. Jedno nagranie nic Ci nie da, 10 pewnie też nie, ale gdy nazbierasz już kilka godzin materiału, będziesz mieć co opakować, dać, sprzedać czy zrobić z tym cokolwiek chcesz.

Dzięki temu dasz się lepiej poznać i pokarzesz to na czym się znasz. Pomyśl, jeżeli ktoś będzie mieć do wyboru robić biznes z kimś kto codziennie robi więcej niż inni lub kogoś kto nie robi nic, to kogo wybierze?

Dodatkowo jest to genialny sprawdzian wytrwałości. Sprawdzisz na ile Cię stać i ile masz do powiedzenia. Uwierz mi, że ludzie z czasem docenią to, co robisz. Nawet jeżeli tak się nie stanie, to będą Cię podziwiać za wytrwałość i nie będą w stanie przejść obojętnie, gdy za jakiś czas powiesz — tu masz moje 1xx odcinków Daily, gdzie pokazuje jak Czuć się, Wyglądać i Żyć #Lepiej 😉

Linki do narzędzi wspomnianych we wpisie

 1. iMovie
 2. Uploader – YouTube edition
 3. YouTube Creator Studio
 4. Canva.com lub aplikacja na iPhona
 5. Facebook na iOS
 6. Instagram na iOS
 7. Google+ na iOS
 8. Snapchat na iOS
 9. Twitter na iOS

Gdzie znajdziesz Daily #Lepiej?

W zależności od tego, którą platformę lubisz i używasz:

Jeżeli jeszcze to czytasz i ten wpis Ci się przydał, to mam prośbę. Podziel się nim ze znajomymi. Może jest wśród nich ktoś, kto tak samo jak Ty chcę Czuć się, Wyglądać i Żyć #Lepiej, ale boi się do tego przyznać.

Kiedy nagrasz swoje Daily, koniecznie podziel się nim w komentarzach pod tym wpisem. Dzięki temu zdobędziesz pierwszych widzów spośród czytelników Domu Aloesu.

Życzę Ci owocnego nagrywania i do zobaczenia gdzieś na świecie!

Leave a Comment