Prosty sposób na realizacje postanowień noworocznych

Czyli jak skutecznie realizować swoje marzenia?

Koniec roku to dobry moment na zwolnienie tempa, podsumowania tego co wydarzyło się do tej pory, zrobienia postanowień noworocznych i zaplanowanie kolejnych 365 dni. W tym okresie często pojawiają się genialne pomysły, które niestety często umierają śmiercią naturalną już w pierwszych kilku tygodniach stycznia.

Obiecujemy sobie wiele, jednak nie bierzemy za to odpowiedzialności lub samo ich wypowiedzenie sprawia, że nasze ego zostało już zaspokojone, bo przecież zrobię co postanowiłem. Czy na pewno?

Jest kilka bardzo prostych powodów, które skutecznie blokują Cię przed tym, by przyszły rok był najlepszy w Twoim życiu. Zobacz jak skutecznie wcielić w życie Twoje postanowienia.

Czego dowiesz się czytając ten artykuł?

 • Jakie są najczęstsze blokady powstrzymujące Cię przed realizacją postanowień noworocznych?
 • Jak zrobić dobrą listę rzeczy do zrealizowania?
 • Ile to kosztuje?
 • W jaki sposób wdrażać plany w życie?

Nieudane postanowienia noworoczne.

Podstawowym powodem, który sprawia, że nie wywiązujesz się ze swoich postanowień jest brak jasnego celu. Mówimy sobie „Będę zarabiał więcej”, „Rzucę palenie”, „Zrzucę parę kilogramów”, „Kupie nowy dom/samochód/cokolwiek”, „Pojadę na wakacje”. Pytanie, po co?

Lista rzeczy do zrealizowania staje się coraz dłuższa, a że nowy rok daje motywacje do działania, więc zabieramy się za wiele tematów na raz, często nie realizując do końca żadnego z nich.

Po tygodniu, czy dwóch nic z tego nie wychodzi. Mówisz sobie „Znów mi się nie udało” i zostawiasz kolejne niedokończone sprawy. Jedno po drugim, Twoje postanowienia stają się pustymi słowami i powodem do wyrzutów sumienia – STOP!

Mamy tylko cztery rzeczy z którymi się zmierzyć:

 • Brak jasnego celu.
 • Zbyt wiele postanowień na raz.
 • Brak konsekwencji w ich realizacji.
 • Rezygnacja.

Dość wymówek, poczucia winy, niezrealizowanych planów i niespełnionych marzeń. W tym roku podejdź do tego tematu inaczej, a gwarantuje Ci, że będzie to najlepszy rok w Twoim życiu. Proponuje Ci proste ćwiczenie.

Spisz swoje postanowienia na kartce.

Zapomnisz nawet o najważniejszych rzeczach, gdy ich nie zapiszesz. Pamięć ludzka jest zawodna i wiecznie przeciążona. Praca, szkoła, rachunki, zobowiązania, sprawy bieżące i tysiące innych rzeczy sprawią, że po kilku dniach nie będziesz pamiętać co tak bardzo chciałeś zrobić.

Weź kartkę, długopis i spisz wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Dzięki temu umocnisz swoje postanowienie przez przelanie go z głowy na papier. Nie wiem jak to działa, ale rzeczy spisane mają moc urzeczywistniania się.

Praktycznym sposobem na łapanie myśli jest noszenie ze sobą małego notesu i spisywanie ich w momencie, kiedy wpadają do głowy. Dzięki temu nic Ci nie ucieknie i będziesz mógł wrócić do swoich notatek.

Mądre planowanie = skuteczna realizacja.

Twoje postanowienia są niczym innym, jak celem do zrealizowania w nadchodzącym roku. Najlepszą definicją celu jaką znam, jest

„Cel, to marzenie z datą realizacji.”

— Napoleon Hill

Kiedy masz już spisane postanowienia, to do każdego z nich zastosuj metodę SMART. Jest to skrót od angielskich słów oznaczających 5 cech, jakie powinny zawierać dobrze skonstruowane cele. Idąc po kolei:

 • Specific -> konkretny
 • Measurable -> Mierzalny
 • Attainable -> Osiągalny
 • Realistic -> Realny
 • Time-related -> Określony w czasie

Posłużę się przykładem, który sam miałem na takiej liście – „Zrzucę parę kilogramów”. Widzisz, że w tym zdaniu nie ma w nim absolutnie nic powyższych pięciu cech. Nie wiadomo ile kilogramów chcę zgubić, ile ich być powinno, ile jest aktualnie, do kiedy chcę to zrobić i ciężko określić czy w ogóle jest to możliwe. Aby spełnić założenia metody SMART należy odpowiedzieć sobie na kilka trudnych pytań.

Po pierwsze, ile dokładnie chce schudnąć? 2, 5, 10, 15 kilogramów? W ten sposób mamy konkretny cel do zrealizowania. Teraz należy mieć możliwość zmierzenia go, czyli ile będę ważyć, gdy osiągnę swój cel? Dzięki temu mam jasny punkt docelowy i mogę mierzyć ile mi brakuje do jego osiągnięcia.

Mam teraz na liście postanowienie w postaci – „Zrzucę 10 kg, aby ważyć 75 kg”. Drugi warunek spełniony. Jedziemy dalej.

Czas na kolejne pytanie – Czy moje postanowienie jest osiągalne? Jeżeli będzie ono zbyt ambitne, to nie dość, że go nie zrealizuje, to jeszcze szybko się do niego zniechęcę. Dzieje się tak ponieważ, schudnięcie np. 30 kg jest możliwe, jednak jest ciężkie do wykonania w krótkim czasie. Im dłuższy czas realizacji danego celu, tym większa motywacja jest potrzebna, by je dokończyć.

Kiedy postanowisz najpierw zrzucić 2 kg, następnie 5, 10 i 15 stopniowo osiągniesz swój cel, a radość z odhaczania kolejnych etapów będzie motorem napędowym do kontynuowania swojego postanowienia.

Zaplanowana rzecz, musi być subiektywnie realna do wykonania. Pytanie, czy dla kogoś, kto waży 200 kg, zmniejszenie wagi o połowę będzie realne? Dla Ciebie może się to wydawać niemożliwe, jednak dla tej osoby będzie o realne.

To samo tyczy się Twoich postanowień. Pamiętaj, że Ty określasz co jest możliwe, a co nie. Kiedy Twój najlepszy kumpel mówi Ci, że Twój plan jest nie możliwy do wykonania, znaczy to tyle, że nie on możliwy dla niego, nie dla Ciebie. Podejdź do tematu na chłodno i przelicz siły na zamiary.

„Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację.”

— Henry Ford

Mamy już cztery z pięciu kroków za sobą. Ostatni, to określenie do kiedy chcesz zrealizować swój cel? Jest to najważniejszy element w tej metodzie. Pamiętaj, że kiedyś = nigdy! Określ precyzyjnie datę kiedy to nastąpi. Pozwoli Ci to rozłożyć w czasie kolejne kroki do realizacji postanowienia i da jasny obraz czy w danym momencie posuwasz się na przód, stoisz w miejscu, czy się cofasz.

Dzięki temu, z enigmatycznego postanowienia „Zrzucę parę kilogramów”, które ma zerowe szanse powodzenia, dostajesz konkretny cel do wykonania „Do początku maja 2016 roku zrzucę 10 kg i będę ważyć 75 kg. Aby to zrobić, muszę na koniec każdego miesiąca ważyć o 2 kg mniej”. Brzmi lepiej?

Ta metoda ma praktyczne zastosowanie do absolutnie każdego celu jaki zamierzamy osiągnąć. Niezależnie czy decydujemy się na niego z okazji końca roku, czy w dowolnym momencie swojego życia postanawiamy coś zmienić.

Tak skonstruowane postanowienie ma dużo większą szansę na realizacje, jednak potrzeba jeszcze kilku prostych kroków, by móc je odhaczyć jako wykonane.

Co jest ważne, a co pilne?

Listy postanowień często są długie i najlepiej by było zrobić wszystko na raz. Tak się niestety nie da i jeżeli ktoś twierdzi inaczej, to po prostu kłamie.

Człowiek jest skonstruowany tak, że może się skupić na jednej rzeczy jednocześnie. Niektórzy uważają, że mają podzielność uwagi i potrafią się koncentrować na wielu rzeczach na raz. Jeżeli też tak Ci się wydaje, to spójrz na poniższy obrazek.

Pytanie co widzisz? Dwie twarze zwrócone do siebie, czy kielich? Wpatrując się w ten obrazek zauważysz, że nie da się widzieć tych dwóch rzeczy jednocześnie. W bardzo szybkim tempie te obrazy mogą się przełączać między sobą, tworząc złudne wrażenie, że widzisz je jednocześnie, jednak szybko się zmęczysz po dłuższym czasie wpatrywania się w ten obrazek.

W praktyce, Twój mózg potrafi skupić uwagę tylko na jednej rzeczy w danym momencie. Przeskakiwanie między kontekstami jest bardzo kosztowne, co tłumaczy zmęczenie lub wręcz ból, po dłuższym wpatrywaniu się w taki rysunek.

Tak samo jest z listą postanowień. Jeżeli podejdziesz do wszystkich na raz, to gwarantuje Ci, że nie zrealizujesz w pełni żadnego z nich. Co gorsza, przejście do kolejnego, bez skończenia poprzedniego spowoduje, że wciąż będziesz myśleć o tym poprzednim, zamiast skupić się na realizowanym aktualnie.

Potrzebujesz jasnych priorytetów, które ułożą Twoje plany w określonej kolejności. Zastanów się co na liście jest dla Ciebie najważniejsze, a co może poczekać? Ponumeruj swoje postanowienia lub potnij je na małe kartki i przesuwając je w górę i w dół ustal, które postanowienie jest najważniejsze.

To świetna zabawa, która pozwoli Ci zastanowić się nad tym, co dla Ciebie jest naprawdę ważne. Gdy włączysz do tego swoich domowników lub przyjaciół możecie bardzo miło spędzić wieczór 🙂

Twoja lista zaczyna nabierać potencjału do realizacji. Kolejny punkt sprawi, że zredukujesz swoją listę tylko do tych najważniejszych postanowień.

I co w tym takiego wspaniałego?

To magiczne pytanie pozwoli Ci znaleźć Twoją prawdziwą motywację do realizacji danego postanowienia. Jeżeli masz na liście cel, że chcesz schudnąć, to zastanów się stanie, gdy już go zrealizujesz?

Będziesz się czuć lepiej? Wyglądać lepiej? Wzrośnie Twoja pewność siebie i samoocena? Czy przyniesie inne niesamowite korzyści dla Ciebie?

Jednak to nie koniec ćwiczenia. Gdy określisz już co Cię czeka, to zadaj sobie to samo pytanie do otrzymanej odpowiedzi.

Kiedy chcesz schudnąć, by czuć się lepiej, to co będzie w tym lepszym samopoczuciu takiego wspaniałego? Będziesz miał więcej energii? zmienisz swoje nastawienie do życia? będziesz bardziej otwarty na innych ludzi? itd.

Powtarzaj tą czynność do momentu kiedy dojdziesz do wniosku, że Twoją odpowiedź sprawia, że chcesz natychmiast zabrać się za realizacje tego postanowienia.

W takim procesie może wyjść na przykład coś takiego – Chcę schudnąć 10 kg, aby czuć się świetnie i dobrze wyglądać. Dzięki temu będę bardziej pewny siebie, stanę się lepszym partnerem dla mojej żony i będę wzorem dla moich dzieci.

To ma być Twoja prawdziwa motywacja i powód który sprawi, że będziesz w stanie poświęcić wszystko dla realizacji Twojego celu.

Ten proces jest niesamowitym przeżyciem. Ciekawa jest sytuacja, kiedy dojdziesz do wniosku, że niektóre punkty na Twojej liście, są dla Ciebie totalnie nie istotne, bo to tylko stereotypy narzucone przez reklamy, media i innych ludzi, za którymi biegniesz w owczym pędzie, a na których w ogóle Ci nie zależy.

Gdy dojdziesz do takiego wniosku, wyrzuć ten punkt ze swojej listy i nie zaprzątaj nim sobie głowy. W Twoim życiu, to Ty jesteś najważniejszy, a nie to co ktoś o Tobie myśli.

„Bycie głównym bohaterem w filmie pt. moje życie, to akt odwagi”

— Jacek Walkiewicz

Na koniec dostaniesz uporządkowaną listę Twoich własnych najważniejszych postanowień z listą bardzo konkretnych powodów, dla których warto je zrealizować.

Teraz zostaje najważniejsza kwestia.

Ile kosztują Twoje postanowienia?

Każde postanowienie ma swoją cenę. Może ona być liczona w złotówkach – do końca roku chcę kupić nową samochód X w wersji Y z wyposażeniem Z, który kosztuje N złotych lub w czasie – do maja chcę schudnąć 10 kg, więc mam 5 miesięcy.

W pierwszym przypadku, poznaj cenę swojego celu. Ile dokładnie będzie kosztować wszystko co się tyczy jego realizacji. Jeżeli jest to nowy samochód, to cenę możesz sprawdzić w internecie na stronie salonu, komisu, producenta lub znaleźć numer telefonu do lokalnego dilera, który przygotuje Ci dokładną wycenę.

W drugim przykładzie policz dokładnie ile czasu musisz przeznaczyć na realizacje celu. Czeka Cię kilkadziesiąt treningów, przygotowanie odpowiednich posiłków i czas na regeneracje.

Czas to jedyny zasób, którego nie możesz zwiększyć, dlatego musisz dokładnie zaplanować swój dzień z uwzględnieniem czasu na realizacje postanowienia.

Może to wyglądać w ten sposób, że przeznaczasz 2 godziny na treningi przez 5 dni w tygodniu, wieczorami robisz posiłki na następny dzień, a w weekend odpoczywasz. Doba ma tylko 24 godziny i więcej mieć nie będzie, dlatego pamiętaj, że w czasie treningów nie zrobisz nic innego.

Gdy poznasz już konkretne wartości czasu i pieniędzy potrzebne do realizacji swoich celów, spójrz krytycznie swoje możliwości i wybierz z listy postanowienia, które są najważniejsze i realne do wykonania.

Jeżeli potrzebujesz 40 000 zł na swój wymarzony samochód, a zarabiasz 2 000 zł miesięcznie , to nie uzbierasz potrzebnej kwoty. Jeżeli jest to dla Ciebie ważne, to możesz zacząć zwiększać swoje dochody, jednak wtedy nie starczy Ci czasu na treningi, nie wspominając o pozostałych rzeczach z listy.

Z tą wiedzą możesz dokładnie zaplanować każdy dzień, aby krok po kroku zbliżać się do realizacji swojego postanowienia.

Zacznij działać!

Idąc krok po kroku, stworzysz listę dokładnie określonych postanowień zgodnych z metodą SMART, która będzie poukładana wedle Twoich potrzeb. Wiesz co wspaniałego czeka Cię po zrealizowaniu każdego postanowienia, co zapewni Ci motywację do działania oraz masz zarezerwowany czas i pieniądze na ten cel.

Wybierz JEDNO postanowienie i skup się na nim. Sprawdź czy założony plan jest możliwy do wykonania. Przetestuj siebie, czy jesteś w stanie zrealizować swój cel, robiąc przez 3 tygodnie wszystko co sobie zaplanowałeś. Jeżeli w tym czasie dojdziesz do wniosku, że to jeszcze nie jest ten czas, to przejdź do kolejnego postanowienia, a to wyrzuć z listy i nie zaprzątaj sobie nim głowy.

Za następną rzecz z listy bierz się dopiero wtedy, gdy zrealizujesz poprzednią lub z niej zrezygnujesz. Przypomnij sobie obrazek z kielichem i twarzami — jesteś w stanie skupić się na jednej rzeczy na raz. Wykorzystaj to, zamiast z tym walczyć i spraw, aby przyszły rok był najlepszym czasem w Twoim życiu. Dzięki tym prostym krokom wierzę, że tak się stanie.

Jestem ciekawy jakie są Twoje sposoby na realizację postanowień noworocznych i czy w ogóle je robisz?

Życzę Ci spokojnego i rodzinnego końca roku, aby ten czas był dla Ciebie chwilą do ustalenia swoich priorytetów w życiu i początkiem zmian na lepsze.

Kiedy uznasz, że ten wpis miał dla Ciebie wartość, to podziel się nim ze znajomymi, aby nie mieli już więcej wymówek, że nie udało im się zrealizować swoich noworocznych postanowień.
Będę Ci za go dozgonnie wdzięczny.

Leave a Comment